Lefke’de zeytin işleme ve turşu üretimi konusunda önemli bir yatırıma imza atan Yeşil Lefke Ticaret Ltd. sektörün durumunu değerlendirdi

Lefke’de zeytin işleme ve turşu üretimi konusunda önemli bir yatırıma imza atan Yeşil Lefke Ticaret Ltd. sektörün durumunu değerlendirdi

“Sektörü, kaçak zeytinyağı ve merdiven altı üretim baltalıyor”

Yeşil Lefke Ticaret Ltd. ülkemizde zeytin işleme ve turşu üretimi konusunda yeni yatırımlara imza attı. Şirket Direktörlerinden Ülfet Sezey, kaliteli ve düzgün üretim yapan firmaları kaçak ve merdiven altı imalatın baltaladığını ifade etti. Tesis etrafında 7 bin civarında zeytin ağacı bulunuyor. İşletme ayrıca, turşu sebze üretiminin bir kısmını da kendisi yapıyor.

Deniz Berkol

Eğitim Koordinatörü

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

  • Ülfet Hanım öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmada Yönetici ve hissedar olarak görev almaktayım. Aile şirketi yapısıyla hizmet veren firmamız 2000 yılında faaliyete geçmiştir. 2008 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bölümündeki eğitimimi tamamladıktan sonra firmada göreve başladım. Gemikonağı’nda başlayan iş hayatımız daha sonra Kalkanlı’ya kaydı. Kalkanlı’da ilk olarak modern kesintisiz üretim sistem (continue system) ile faaliyetimize devam ettik. Daha sonra bina içerisine geleneksel taş değirmenin modernize halinin sistemini de kurduk. Orda soğuk sıkım yapmaktayız. Soğuk sıkım sisteminin en önemli özelliği; zeytinin zeytinyağına dönüşme aşamasındaki işlem sırasında içerisindeki vitaminin ve besin değerini kaybetmemesini sağlamasıdır. Bu sistem sayesinde yağ sıkıp ayırırken kullanılan suyun derecesini soğuk tuttuğumuzdan dolayı kalitesi yüksek zeytinyağı üretimi yapmaktayız. Tabii soğuk sıkım yaptıklarını söyleyen çoğu Türkiye’de bulunan zeytinyağı üreticisi gerçekten soğuk sıkım yaptıkları zaman %50 yağ kaybı yaşadıklarından, 40 derecenin üstünde ısı verip sıkım yaptıkları halde soğuk sıkım olduğunu iddia etmektedir. Örneğin İtalya’da iyi bir ürün elde edebilmek için 27 derecenin üstünde sıkım yapılmamaktadır. Kesintisiz üretim sisteminin soğuk sıkımdan daha da iyi olanı şu an bizim kullandığımız geleneksel taş baskıda çıkan sistemdir. Biraz teknik olacak ama bu bilgiyi de vermek isterim; yağın içerisinde polikanol dediğimiz değerler vardır ve bu polikanollar yağın besleyiciliğini anlatmaktadır. Sıcak su polikanolları alıp taşıyor, soğuk su ise üstüne yapışamadığından tümü içinde kalıyor. Bu da sıcak ve soğuk sıkımın farkını daha net açıklamıştır ki besleyciliği ve kalite açısından soğuk sıkım önerilmektedir.

İlk olarak bu işe kendi zeytinlerimizden zeytinyağı üretimi yapmakla başladık. Zeytinyağı üretim tesisi olarak başlayan faaliyetimiz, zeytinyağı dolumu, pazarlaması, çakıstes ve zeytin üretimleri ile yelpazemizi genişlettik.

Zeytinyağı çeşitlerimiz; naturel, soğuk sıkım naturel zeytinyağı, sızma zeytinyağı, soğuk sıkım sızma zeytinyağı, karayağ ve Altındamla dediğimiz soğuk sıkım ve asit derecesi maksimum 0,5 olan ürünlerimizi üretmekteyiz. Bunların yanında çakıstez, siyah zeytin, dilim zeytin ve kokteyl zeytin ürünlerimiz vardır. Şu anda yeni üretim yelpazemize ekleyeceğimiz turşu biber ve kornişon ürünlerimize başladık.

Biz hem kendimize Oli markası altında zeytinyağı üretim yaparken aynı zamanda anlaşmalı olduğumuz firmalara fason üretim de yapmaktayız. Örneğin Sarıoğlu Ltd’e Özde markası ile zeytinyağı, Bafra Ltd. ve Arsal Gıda’ya yine zeytinyağı, Mir Gıda’ya çakıstes yapmaktayız. Özmerhan Ltd. ise zeytinyağında tek yetkili dağıtım firmamızdır.

Lefke’de bulunanan modern üretim tesisimiz tamamen kendi öz kaynaklarımızla yapılmış olup 1000 m2 kapalı alana sahiptir. Üretim tesisinde zeytinyağı tankları, zeytin ve zeytinyağı paketleme , zeytin ve zeytinyağı yeraltı depoları, hazır mal deposu ve hammadde depo bölümlerimiz yer almaktadır.

  • Üretim tesisiniz yanında bulunan arazide ekmiş olduğunuz zeytin fidanlarınız ihtiyacınızı karşılamakta mıdır?

Toplam 7000 küsur ağacımız var bunları hepsini kendi öz kaynaklarımız ile diktik ve bakımlarını yapmaktayız. Bunların yanında yerel üreticilerimiz de bulunmaktadır. Tarlalarını sözleşme karşılığı kiralayıp ağaç yetiştiriciliğini, kontrollerini, ürün hasadını herşeyi ile A’dan Z’ye biz yapıyoruz sonra sözleşme sonunda tekrardan üreticiye tarlayı teslim ediyoruz. Biber ve kornişon üretimimizi de yine aynı şekilde hem arazimizden faydalanarak hem de yerel üreticinin tarlasında yetiştiriciliğini üstlenerek yapmaktayız.

  • Zeytinin önemi ve zeytinyağı üretiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi alabilirmiyiz?

Bilinçli bir üretici zeytin hasatını yaparken mutlaka ağaç üzerinde yapmalıdır, bu en önemli kurallardan biridir yerden toplama zeytinleri aynı yerde kullanmamalıdır. Zeytinler en geç 24 saat içerisinde hasat edilip değirmene getirilmelidir. Bunun dışında plastik kasaların içerisinde zeytinler taşınmalıdır. Torbalara koyulduğunda asit oranı yine yükselecektir. Bu saydıklarım hep zeytinyağı asit oranını minimum düzeyde tutacak faktörlerdir.

Daha sonrasına bakacak olursak çıkan zeytinyağı mutlaka cam veya krom ambalajlar içerisinde ve karanlıkta muhafaza edilmelidir. Plastik bidonları kullanmak yağın kalitesini bozmakla kalmayıp koku da yapmasına sebep olmaktadır. Güneş ve aydınlık ortamlar ise yağın renginin açık olmasına sebep olmaktadır.

  • Sektörünüzdeki yaşadığınız başlıca zorluklar nelerdir?

En büyük sıkıntı marketlerde bulunan ürünlerin kaçak olarak gelip zeytinyağı adı altında satılması ve merdiven altı yöntemlerle üretilmesinin önüne bir türlü geçilememesidir. Bu konuda bizim bir girişimimiz oldu ve şüphe duyduğumuz yağları Türkiye’ye analize gönderik. Yapılan analizlerde de ortaya çıkan bazı ürünlerin içerisinde yabancı madde bulunduğu ortaya çıkmıştır. Piyadasa içersinde ayçiçek yağı olduğu halde zeytinyağı diye satılan ürünler bile bulunmaktadır. Müşterilerin bu konuda hassas ve dikkatli olmasını önermekteyiz. Mutlaka üretim tesisi ve değirmeni olan firmaların markalarını seçmeleri gerekmektedir.