Beyköy Et ve Et Ürünleri Ltd. Direktörü Hasan Bozkaya Röportajı

Beyköy Et ve Et Ürünleri Ltd. Direktörü Hasan Bozkaya:

“Ara eleman sıkıntımız var”

Röportaj: Deniz BERKOL

Ülkemizde et sektöründe faaliyet gösteren belli başlı firmalarımızdan olan Beyköy Et ve Et Ürünleri Ltd. bu ayki üye konuğumuz. Direktörü Hasan Bozkaya ile sektörü hakkında yaptığımız söyleşi şöyle:

“Hasan Bey kısa özgeçmişinizi alabilir miyiz?

1975 Lefkoşa Beyköy doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Lefkoşa’da yaptım. Bu mesleğe 20 yıl önce kayınpederim Salih Çelebi sayesinde başladım. Onunla birlikte uzun bir süre çalıştıktan sonra eşim Hidayet Bozkaya direktörlüğünde Beyköy Et ve Et Ürünleri Ltd.’i kurduk. 2008 yılından beridir faaliyetlerimiz geliştirilerek devam etmektedir. Tüm makinelerimizi ve firmamızı kendi öz sermayemizle yaptık. Hidayet Hanım babasından aldığı esas bilgi ve tecrübeye sahip kasaplık mesleğini layığı ile yapmaktadır. Bu işe 2008’de kayınpederimden aldığım tek bir donduruculu araç ile başlamıştık. Şu an 13 araç filomuzla ve 33 çalışanımızla hizmet veriyoruz.

Firmanız ve ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biz hem üreticiyiz hem de bazı dondurulmuş sebze ve balık ürünlerinin ithalatını yapmaktayız. Hayvancılık, et/et ürünleri ve restaurant çalıştırmaktayız.

Üretim kapsamımızda; salam, sosis, sucuk, fermante ürünlerin yanında ayrı bir işleme ünitemiz olan alanda da dry et ürünleri (dinlendirilmiş et) üretmekteyiz. Otel gruplarına özel dondurulmuş karkas et sağlamkatayız. Bunun yanında ordu evlerinin içerisinde bulunan işletmelerimizde fast food üretimi yapmaktayız döner, hamburger, hazır pizza, hazır tost grupları üretimlerimiz var.  

Şu an için pazarda yer bulmakta sıkıntımız yok. Market gruplarında, kafe, restaurantlar ve otellerde ürünlerimize talep vardır. Her yeni açılan firma gibi biz de ilk zamanlar zorluk yaşamıştık. 3 yıl sonunda müşteri potansiyelimiz artık oturduktan sonra biz de o güveni verdikten sonra hiç bir sıkıntı yaşamadık.

Sektörünüzde yaşadığınız zorluklar var mıdır? Sorun yaşadığınız başlıca konular nelerdir?

Üretimde teknik ve kalifiyeli eleman sıkıntıları yaşamaktayız. Özellikle makine/ekipmanların bakım ve onarımından anlayan kişi bulmak oldukça zor. Bu konularda başta Almanya ve İtalya olmak üzere yurtdışından, destek almaktayız.

 

Et çok hassas ve hemen bozulan bir ürün olduğundan üretim yaparken nelere dikkat etmektesiniz?

Biz üretim yaparken hem devletin veteriner kontrolünden geçiyoruz hem de kendi veterinerlerimize kontrol ettiriyoruz. Dolayısıyla olabilecek sıkıntılı konuları burda çözümlemeye çalışırız.

Ürünlerinizi yurtdışı pazarlarında sergileme şansınız oldu mu? İhracat geçekleştirdiğiniz ülkeler var mı?

Hayır maalesef şu an için ihracat durmumuz yok. Sayın Büyükelçi Halil İbrahim Akça döneminde 3 et firması olarak biz birleşip veteriner dairesinin de içinde bulunduğu bir sürü çalışmalar yapmıştık. Samarella, bumbar, kıbrıs köftesi ve şeftali olmak üzere 4 farklı niş üründe sertifika istedik. Bu geleneksel ürünleri Türkiye pazarına tanıtıp satmak istedik. Bu süreç bizi maddi olarak oldukça yıprattı. Büyükelçi ile konuşulup bir yıl boyunca çalışıldı en son herşey tamam dediler. Biz de gerekli olan hazırlıkları üretim için yapmaya başladık, İspanya’dan 20 tona yakın kuzu terbi getirdik. Diğer ürünler için de hazırlıkları yaptık. Müşteri potansiyelini de araştırdık, 16 tane büyük marketi olan bir firma ile anlaştık. Firma sahibi ile görüşüp buraya davet ettik, burada firmalarımızı gezdirdik tanıttık. Herşey tamamken KKTC akdeniz anemi hastalığından dolayı Trkiye’ye et ürünleri açısından sakıncalı çıktı. Aslına bakarsanız Türkiye’de de bu hastalık olmasına rağmen bizden gönderimi yasaklandı. Dolayısıyla bu çalışmalarımız da boşa gitmiş oldu ve zarara uğramış olduk.

 

İleriye yönelik hedef ve projeleriniz nelerdir?

Sektörümüz şu an et konusunda gelişmektedir. Kalifiyeli etlerde yurtdışını da takip ederek kendimizi durmadan geliştiriyoruz. İnsanımız da et konusunda daha bilinçli ve bu bizi mutlu etmektedir. Müşteri bir kasaba geldiğinde artık, etin tam olarak neresini ve ne için kullanacağını bildiği için bilinçli taleplerde bulunuyor. Hedeflerimiz arasında müşteri portfolyomuzu genişletip, komple üretim hattı kurarak tamamen otomasyon sisteminde et üretimine geçmek bulunuyor.”

 DSC 3711

DSC 3716