Eski başkanlarımızdan Salih Tunar ile odanın dünü ve bugününü konuştuk

Tunar: “Başarılı bir yönetim için ekip çalışması çok önemli”

Röportaj:

Deniz Berkol

Eğitim Koordinatörü

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın 2000-2009 yılları arasında başkanlığını üstlenmiş ve bu görevi başarıyla devretmiş Salih Tunar ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Erkman Grup Şirketler Koordinatörlüğü görevini yürütmekte olan eski başkan Salih Tunar, başarılı bir yönetim için ekip çalışmasına vurgu yaptı.

 

Salih Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1948 yılında doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi tamamladıktan sonra ODTÜ Makine Bölümü’ne başladım ve mezun oldum. 1972’de KKTC’ye döndüğümde iş imkanları çok kısıtlı olduğundan, kısa bir süre İzmir’de çalıştım. İzmir’den döndükten sonra özel sektörde 1 yıl çalıştıktan sonra, 1974 Barış Harekatı sonrası önümüze çıkan imkanlardan faydalanarak kendi işimizi kurduk. Gereken yatırımları yapıp, modern bir tesis haline getirerek Ten Ten Gıda Mamülleri Ltd’i kurduk. 2007’de ortağımızla olan anlaşmazlık nedeni ile şirketteki hissemi satarak kendi şirketim olan Agrocel Trd. Ltd. ile 2 yıl boyunca üreticiden aldığımız patatesi Yeşil Hat tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs’a pazarladık. Patatesin bu yıllardan evel Güney’e satılması yasaktı uzun çalışmalarımız neticesinde yaş sebzede Yeşil Hat tüzüğünü ilk kullananlardanım. 2009 yılında ortaya çıkan sıkıntılar sebebi ile bu firmayı da kapatmak zorunda kaldım. 2009 yılından şimdiye kadar Erkman Şirketler Grubu’nda Genel Koordinatör olarak görev almaktayım. 2 oğlum ve 2 de torunum var.

2000 – 2009 yıllarında Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nda Başkanlık görevinde bulundunuz. O dönemdeki faaliyetleriniz ve almış olduğunuz kararlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Başkan olmadan önce Yönetim Kurullarında birçok defa görev yaptım. 2000 yılındaki Oda seçimlerinde arkadaşlarla kazandığımız Yönetim Kurulunda Başkan olmam yönünde ortak fikir çıktı. 2000-2009 yılları arasında 3 dönem Sanayi Odası’nda Başkanlık görevini yaptım. 2009 yılında kendi isteğim ve yaptığımız hizmetleri yeterli görerek görevden ayrılma gereği duydum.

Almış olduğumuz Sanayi Odası Yönetimi kararlarıyla Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve üye firmaları hep daha iyiye ve ileriye götürmek için arkadaşlarla beraber çalıştık. Ekip çalışmasına inanıyorum o yüzden bugün birçokları örnek olarak gösterilebilecek çalışmaları ekip olarak yaptık. Örnek vermek gerekirse 2001 yılında çok ses getiren KKTC’de ilk Yerli ürünler Fuarı’nı yapmıştık. Daha sonra geleneksel olarak her yıl yapılmaya devam etti. Bu fuarda en önemli amacımız yerli ürünleri halka tanıtmak ve yerli ürünlerin tercih sebebi olmalarını sağlamaktı. Yine ilk yaptığımız işlerden birisi de 2003 sonrası kapıların açılmasıyla 2004 yılında ilk defa Güney Kıbrıs’ta KKTC Sanayi Fuarı düzenlemekti. Bu fuar yalınız Kbrıs Türkleri arasında değil Kıbrıs Rumları arasında da büyük ilgi gördü ve 1800 m2’lik bir alanda, 60’a yakın firmanın katılımıyla gerçekleşti. Böylelikle Kıbrıslı Türklerin o güne kadar neler ürettiğini gördü ve hayret içerisinde kaldılar. Yine bir başka ilk yapılan işlerimizden, yurt dışı fuarlarına katılımlarımız oldu. Dubai’de ilk defa 2007 yılında Gulfood Gıda fuarına katıldık. Yine aynı yıllarda Berlin’deki FruitLogistica Yaş meyve sebze Fuarına Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın North Cyprus şemsiyesi altında katıldık. Halen daha bu fuarlara orginazyonların düzenlenmesi ve katılımın olması memnuniyet vericidir. Zaten Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri olarak biz Kıbrıs Türk Sanayi’sinin çıkış yolunun dışa açılmak olduğu bilinciyle sanayicimizi devamlı dışa açılması için teşvikte bulunarak gerekli çalışmaları da bu yönde yaptık.

Bunun dışında basın birimini oluşturarak Sanayi Bültenini her ay içeriğini hazırlayıp düzenli olarak çıkarmaya başladık.

Benim 9 yıllık Yönetim Kurulu Başkanlığım döneminde yapılan en önemli işlerden birisi de Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın kendi modern binasına kavuşmuş olmasıdır. Bunun da en büyük destekçisi TOBB ve Türkiye’deki katkı koyan Odalar ve bizim Sanayicimizin yapmış olduğu destektir. Bugün Sanayi Odası’nın övünebilecek bir binası varsa bu Yerli üreticilerimiz, TOBB ve diğer katkı yapan tüm Odalar sayesindedir diyebilirim.

Gelinen aşamada Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın konumu, duruşu ve faaliyetleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Şimdi herşey dört dörtlükdür demek mümkün değildir, fakat şu an görevde bulunan Yönetim Kurulu’nun birçok yurtdışı fuarlara katılım ve sanayiycilerin hibe/destek alması için çalışmaları gibi olumlu yönde katkılar yapmıştırlar. Yalnızca bizim dönemin ve bizden sonra devralan Yönetim Kurulunun başaramadığı konulardan birisi Sanayi Bölgeleri sorunudur. Biz Sanayi Bölgelerinin Türkiye’de olduğu gibi Sanayi Odalarına bağlanması ve çalıştırılması gerektiğine inandık fakat bunu sağlayamadık. Bizden sonra gelen Yönetim Kurulu da bu yönde çalışmalar yapmasına rağmen bugün hale daha Sanayi Bölgelerinin düzensiz olduğunu görüyoruz. Bunun çıkış yolunun, Devlet Sanayi Bölgelerindeki arsa tahsislerini ve işletmesini tamamen Sanayicilerden kurulu ve Sanayi Odası Başkanlığından bir komiteye devretmesi en doğru yol olacaktır.

Sanayi Odası’nın şu an daima yurtdışı fuarlara organizasyonların düzenlenmesi oldukça iyi bir gelişmedir. Üye firmaların kurumsallaşması yönünde yapılan Oda bünyesinde düzenlenen eğitimler gibi etkinlikler de oldukça olumlu oda faaliyetleri arasındadır. Son dönemde Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlardan biri de belirli zaman aralıklarında Sanayi Odası’na geçmişte hizmet etmiş kişilerden oluşturulan kurul oluşturarak istişare yapılmasını uygun gördü, bence çok faydalı bir karardır. Bizim dönemimizde biz Türkiye’deki ilişkilerimize çok önem veriyorduk. Özellikle TOBB’nin desteği ile onlarla birlikte heyetlerine dahil olarak ülke ziyaretlerinde bulunduk. Böylelikle hem tecrübe kazanmış olduk hem de Kıbrıs Türk Sanayisini tanıtma fırsatı elde ettik. Odamız adına ses getiren olaylardan biri de , Türkiye’de o dönem Başbakan Erdoğan önderliğinde yapılan Rusya ziyaretine heyetle Oda olarak bizim de katılarak Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı olarak konuşma imkanı verilmesidir. Türkiye’deki odalara yaptığımız ziyaretler ve iyi ilişkilerimizi sürdürmek Odamız adına prestijli bir görünüm sağlamıştır. Bu tür ilişkilerin devam ettirilmesi çok önemlidir.

Sizin Başkanlık yaptığınız dönemle şu anki Kıbrıs Türk Sanayisi hakkında görüşleriniz nelerdir?

Sanayicinin en büyük sorunlarından birisi rekabet edebilirliktir. Bu konuda Türkiye’de rekabet edinebilirliği sağlamak için destekler verilmektedir. Biz de yaptığımız çalışmalarla bu desteklerin bir kısmının burda uygulanmaya başlamasını sağlamaya çalıştık. Bu temeli attık ve bizden sonra gelen Yönetim Kurulu da bu yönde çalışmaları başarı ile yürüterek desteklerin verilmesini sağladılar. Kıbrıs Türk Sanayisinin bu dönemdeki en büyük yeniliği Türkiye tarafından yürütülen Turizm ve Tarım alanlarında yürütülen destek ve hibe programlarının Sanayi alanında da uygulanmasıdır. Bu çok olumlu bir gelişmedir ve bundan faydalanan birçok üreticimiz de hem makine ekipmanlarını yenileme fırsatı buldu hem de üretim artışını sağlamış oldu diyebiliriz.

Bizimle başlamış olan yurtdışı çalışmaları bugün halen başarı ile yapılmaktadır. Kurumsallaşma çalışmalarımız göreve geldiğimiz ilk günden beri başlamıştı. Bunun ancak ilk önce yeni bir bina yapımı ile ivme kazanacağını düşündük. Neticede kurumsallaşmanın temeli uygun koşullarda ve modern ofislerin olmasına dayanmaktadır. Bugün Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın 200 kişilik konferans salonu ve diğer toplantı salonları ile Lefkoşa’nın en önemli kurumları arasında yer almaktadır, bir çok önemli toplantıların Odada yapılmış olması da o zamanki kararımızın ne kadar isabetli olduğunun kanıtıdır. Bizim yönetimimizden sonra Oda’nın mali imkanları da artarak yeni personel sayısı artışı yapıldı ve Fuarlar, Yaşam Boyu Eğitim ve İş Geliştirme gibi yeni departmanlar kuruldu. Bu da hem daha iyi hizmet vermek adına olumlu bir gelişme hem de kurumsallaşmanın devamını sağlamış oldu. Bizden sonraki şu an ki Yönetim Kurulu’nunda bu yönde çalışmış olması ve başarılı sonuçlar alması takdire şayandır.

salih tunar1

salih tunar2